LEPSZE ZDJĘCIA ZIMĄ :):)

Zima to specyficzna pora roku, jeśli chodzi o robienie zdjęć. Jeżeli do tej pory zdjęcia robione zimą nie wychodziły ci najlepiej, poniższa instrukcja jest dla ciebie. Znajdziesz w niej kilka wskazówek, które sprawią, że twoje zimowe zdjęcia będą tak samo dobre jak te robione latem.

krok 1 Ustawienie balansu bieli.

Często zdjęcia robione zimą wychodzą bardzo ciemne lub w tonie niebieskim. Istnieją dwa sposoby rozwiązania tego problemu:

Ustawienie automatyczne. Niektóre cyfrowe aparaty fotograficzne mają tryb fotografowania śniegu. W takim aparacie odpowiednia prędkość migawki ma wyrównać biel śniegu i warunki oświetleniowe.

Ustawienie ręczne. Ustawienie ręczne umożliwi wam sprawdzenie, jaki balans bieli jest najlepszy by osiągnąć najlepszy efekt kolorystyczny na zdjęciach. Na ekranie swojego aparatu możesz zaobserwować zmiany obrazu, więc w razie potrzeby możesz zmniejszyć lub zwiększyć balans bieli.

krok 2 Oświetlenie.
Zimą jest zupełnie inne oświetlenie, słońce pada pod innym kątem i można uzyskać zupełnie niesamowite warunki do fotografowania zwłaszcza rano i późnym popołudniem. Ale robienie zdjęć w takich warunkach niestety nie jest łatwe. Biel śniegu i lodu odbija światło słoneczne i niestety może się skończyć zbyt mocnym naświetleniem zdjęć. Oznacza to mniej widocznych szczegółów, mniejszy kontrast i 'sprany' kolor. Oto doskonały sposób by zdjęcia były dobrze oświetlone:Włącz lampę błyskową. Wydaje się, że więcej światła nie jest ci potrzebne jednak światło z lampy błyskowej niejako równoważy jasność pochodzącą ze śniegu, wypełnia ciemne miejsca i dzięki temu umożliwia zrobienie dobrego zdjęcia.

krok 3 Kontrast i kolor.
Zimowe krajobrazy stanowią doskonały obiekt do fotografowania, zwłaszcza, jeżeli ich biel przerywana jest jakimiś kontrastującymi kształtami i kolorami jak np. drzewa, domy, zwierzęta. Kolory przebłyskujące między bielą śniegu stanowią doskonały jasny akcent na jednostajnym tle zimowych fotografii.
krok 4 Uchwyć zimowe zabawy.
Sporty zimowe takie jak jazda na nartach, snowboardzie czy sankach są doskonałym tematem zdjęć. Nie przegap okazji by je uchwycić, oto jak masz to zrobić: Tryb "sport". Wiele aparatów cyfrowych ma tryb robienia zdjęć w ruchu. Jeżeli twój aparat nie ma takiej opcji ustaw szybkość migawki na 1/200s lub więcej a osiągniesz ten sam efekt.

Wideo. Innym dobrym sposobem na uchwycenie ruchy jest nakręcenie krótkich filmików wideo, które można następnie przeglądnąć i wybrać z nich najlepsze momenty na ujęcia.

krok 5 Zdjęcia śniegu.
Zima oferuje wiele inspirujących obrazków, które warto zatrzymać na zdjęciach. Poszukaj możliwości.

- Zrób śniegowe rzeźby i udekoruj je (bałwany, zwierzęta, kształty, litery).
- Zrób kontrastowe zdjęcia np. świeże owoce lub kwiaty na tle śniegu.
- Twórz piękne zbliżenia obiektów takich jak ośnieżone szyszki lub sikorka siedzącą na drzewie. Korzystaj przy tym z funkcji makro w aparacie, pozwoli ci osiągnąć wspaniały efekt.
- Uchwyć kolory i kształty zimy.

krok 6 Dbaj o swój sprzęt.
Zima może być trudna dla twojego aparatu, oto wskazówki jak dbać o sprzęt: Baterie zimą szybciej się wyczerpują, więc noś przy sobie zapasowe, najlepiej żeby były w ciepłym płaszczu lub kieszeni spodni. Noś na tyle cienkie rękawice byś mógł swobodnie ustawiać swój aparat nie zdejmując ich. Chroń aparat przed wilgocią w wodoodpornej powłoce lub torbie termoizolacyjnej. Kiedy zamierzasz robić zdjęcia na dużym mrozie połóż najpierw aparat np. w pobliżu okna by powoli przyzwyczajał się do obniżenia temperatury, dzięki czemu unikniesz jego kondensacji.http://www.tipy.pl/artykul_2809,jak-robic-zdjecia-zima.html

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz oraz za obserwację.
dodasz link do swojego bloga?
na pewno wpadnę i pozostawię po sobie ślad.